החזקה

החזקה  (holding) היא מושג  מתחום הפיכואנליזה אותו טבע דונלד ויניקוט. תמצית ההחזקה היא הפונקציה שממלאת האם- המגנה על התינוק  מפני גורמים חיצוניים ופנימיים המפריעים לו להיות הוא עצמו ולבטא את העצמיות שלו. חשוב להדגיש כי החזקה אין משמעה היענות מוחלטת לצרכים אלא היענות מותאמת לצרכיו של הילד בשלבי חיים שונים. 


איך זה נראה בבית הספר?
ההחזקה בבית הספר באה לידי ביטוי ראשית במסגרת אותה נותן בית הספר: המקום הקבוע, השעות הקבועות, המערכת הקבועה, בתי ספר לנוער בסיכון לנשירה צריכים אף יותר לדאוג שלא יהיו שינויים במערכת השעות ובכיתות הלימוד (כיתות קבועות). שנית ההחזקה באה לידי ביטוי בהקניית בטחון וביצירת ברית אמון בין המורה לתלמיד, ע"י הקדשת זמן להכרות עם עולמו הפנימי של התלמיד והחיצוני מעבר לחייו בבית הספר, אלו יצירת מרחב ללמידה והתפתחות
דוגמא מהשטח: תלמיד שאבא שלו עזב אותו וליבו שבור, הוא מרגיש נטוש, כואב וכועס, סביר להניח שהוא לא יאמר "אני כועס על אבא שלי שעזב  אותי, כואב לי", אלא בהזדמנות שתהיה לו הוא ירים כיסא ויזרוק על תלמיד אחר (כאן נכנס מונח נוסף מהפסיכואנליזה הנקרא אקטינג אאוט acting out נשייך לו פוסט בנפרד). את תחושותיו הפנימיות וחוויותיו בעולם הוא מאותת התלמיד במעשים. 
אם התלמיד יפגוש מורה שידע לזהות  את איתותי המצוקה שלו, את הכאב והפחד המצויים מאחורי ההתנהגות, ואותו מורה ישדר לתלמיד שיש כאן אדם שרואה אותו, אזי, יש סיכוי שייווצר מרחב חדש של אמון בין התלמיד למורה מה שיוביל בהמשך ליצירת סביבה מחזיקה שתאפשר התפתחות רגשית נאותה. 
חשוב שבכדי שמנהל בית הספר, המורה והיועץ  יוכלו להוות סביבה מחזיקה עבור התלמידים הלומדים בבית הספר, הם עצמם חייבים להיות מוחזקים, נראים, ובמרחב המאפשר חשיבה. 

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now