השלכה

השלכה (פרויקציה) הינה מנגנון הגנה לא מודע בו האדם משליך את החלקים השליליים מתוכו אל העולם החיצוני. השלכה במצבה הבריא מאפשרת לאדם לייצר אמפתיה לאחר.


איך זה נראה בבית הספר?
מורה ששוחחתי איתו לאחרונה מספר לי, שמצא את עצמו חושב (אפילו לא מעיר) על תלמיד שלו- "איזה עצלן הוא , למה הוא לא עושה כלום כדי להתקדם",  המורה הרגיש אשם על המחשבות השליליות שלו כלפי התלמיד ואף אמר שהמחשבות האלה מפריעות לו ליצור קשר מיטיב עם התלמיד. 
במהלך השיחה עם המורה הוא נזכר שאבא שלו היה נוהג לצעוק עליו: "מה אתה יושב על הספה כל היום מול הטלוויזיה, תפסיק להתעצל תעשה עם עצמך משהו". 
אם נתבונן לתוך המקרה נראה שהמורה פוגש תלמיד ומייחס לו תכונות, רגשות, מחשבות והתנהגויות שליליות שלו עצמו וכך הוא יכול להתעלם מראיית התכונות השליליות של עצמו (שהופנמו לתוכו ע"י אביו המחמיר). 
בתהליך ההדרכה עם המורה נוצר מרחב התבוננות אשר איפשר למורה לעשות צעדים ראשונים להבנת המחשבות שחשב אודות התלמיד ונוצר מגע עם הרגשות, החוויות והחלקים השליליים שהופנמו בתוכו. 
בתהליך הזה המורה פחות תגובתי, נכון להתבוננות על התחושות שלו ולשחרר את עצמו מתחושות אשמה כבדות על מחשבותיו השליליות כלפי התלמיד שלו. המרחב החשיבתי החדש שנפתח מאפשר למורה להיות עם יותר אורך נשימה, פחות חרדתי ומבוהל מהמחשבות של עצמו, ומאפשרת לו להיות אמפתי יותר כלפי התלמיד המתקשה שלו. 

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now