מצבים מנטלים באנר.jpg

אודות התכנית

 

'דריכות', 'התכווצות', 'קבעון', 'חזרתיות', 'נוקשות'. מונחים אלו מייצגים חוויה שכל מטפל מנוסה מכיר היטב. נקודת המוצא של התוכנית רואה בפחד מהתמוטטות (וויניקוט, 1963) את מקורות הכאב הנפשי האוחז בעקשנות ומסרב להרפות. טראומה.

המצבים המנטליים הקשים אינם מצומצמים לפסיכוזה בלבד. הנפש האנושית נוקטת באסטרטגיות שונות ומגוונות על מנת להתגונן מאותה 'אימה ללא שם' (ביון, 1964). פרויד עצמו, לאחר קרוב לשלושים שנים של כתיבה ופרקטיקה טיפולית, טובע את מונח 'התגובה הטיפולית השלילית' (1923), אשר מייצג התנגדות חריפה ביותר לטיפול. זהו המקום בו אנו, כמטפלים נפגשים עם מטופלים אשר "כל פתרון חלקי, שראוי היה להביא שיפור או היעדרות ארעית של הסימפטום - והוא אמנם מביאם אצל אחרים - אצלם הוא גורם חיזוק-לשעה של חוליים. מצבם בשעת הטיפול הולך ורע תחת להשתפר" (עמ' 163).

 

במסגרת תכנית הלימודים נקדיש יחידת לימוד מלאה עבור ארבעה מבני תגובה וההתמודדות אפשריים אל מול איום ההתמוטטות: 

I. סכיזופרניה - והגרעין הפסיכוטי שבאישיות

II. אוטיזם - והגרעין הדיסוציאטיבי שבאישיות

III. גבוליות - והגרעין המפצל שבאישיות

IV. נורמופתיה - והגרעין המסורס שבאישיות

בכל אחד מהקורסים נפגש עם אנסמבל ייחודי של תיאורטיקנים ותיקים וכן עדכניים אשר הקדישו את מרצם ותשוקתם להעמקה זו. כהמשך טבעי ללמידה התיאורטית, שני סמינרים קליניים ייעודיים יוקדשו לתרגול משותף של המעבר מהמרחב העיוני אל זה המעשי.

 

ייחודיות התכנית

כמטפלים מנוסים אנו מכירים מצבים בהם נראה ש'הטיפול תקוע'. בחלק מהמקרים נראה שכל הניסיון האישי והטיפולי המצטברים שלנו קורסים אלו מול מצבו של המטופל, שנותר באופן עיקש על כנו אולי אף מחריף. רגעים אלו עשויים להותיר אותנו לכודים בחזרתיות נוקשה של המבנה והסימפטום, חסרי אונים אל מול חוסר התוחלת שבניסיונותינו החוזרים לייצר משהו אחר.

 

במסגרת התכנית נתרגל אפשרויות שהייה נוכחת באזורים מנטליים קיצוניים וקשים אלו, לצד יצירת תנועה מחודשת ושונה.

 

 

למי מיועדת התכנית

התכנית מיועדת עבור מטפלים מנוסים ובקיאים בתאוריה ובהוויה הדינמית, אשר מבקשים להעמיק ולהיפתח לרבדים נוספים של מורכבות הטיפול במצבים מנטליים קיצוניים. ביניהם: פסיכולוגים מומחים, עובדים סוציאליים קלינים, מטפלים בהבעה, יצירה ואומנויות, קרימינולוגים קלינים,בוגרי תכניות תלת שנתיות בפסיכותרפיה דינמית.

היעד המשותף ללומדים הינו העניין והסקרנות להעמיק עוד את ההבנה הדינמית אודות אזורים חסומים ועיקשים בנפש, המביאים אותנו אל קצה גבולות הידע ואי הידיעה.

קבוצת הלמידה תאופיין באווירה המאפשרת ביטוי אישי פתוח מתוך לכידות, ערבות והפריה הדדית.

אודות המרצים בתכנית

ד"ר צמח אסיף - פסיכולוג קליני מומחה, מטפל זוגי משפחתי. המנהל האקדמי ומרצה בתוכנית ההכשרה בפסיכותרפיה דינמית של תמורות בית הספר לפסיכותרפיה. מרצה בבית ספר לחינוך אוניברסיטת בר-אילן. בעל ניסיון רב בטיפול פרטני, זוגי וקבוצות.


הגב' חני בירן - פסיכולוגית קלינית מדריכה, פסיכואנליטיקאית מנחה, מכון ת"א לפסיכואנליזה בת זמננו, אנליטיקאית קבוצתית, המכון הישראלי לאנליזה קבוצתית, פרסמה מאמרים רבים על תהליכים לא מודעים בחברה ועל התאוריה של ביון. ספרה "האומץ שבפשטות" על הרעיונות של ביון ויישומם בקליניקה, פורסם ב2015 בהוצאת Karnac.


ד"ר עמית פכלר - פסיכולוג קליני מדריך, מלמד בתמורות בית-ספר לפסיכותרפיה דינמית בר אילן, מלמד בבית-הספר לפסיכותרפיה באוניברסיטת תל-אביב, במסלולי "הזרם העצמאי" ו"הזרם ההתייחסותי", במכללת אור יהודה ובמכללה החרדית בבני – ברק. עורך הסדרה "פגישות" לספרות פסיכואנליטית בהוצאת כרמל. מחבר הספר "אבא בלי אבא" אהבה, אשמה ותיקון בחיי יתומים מאב" בהוצאת אוניברסיטת חיפה ופרדס.


הגב' אורית אהרונובסקי שחר - פסיכולוגית קלינית מדריכה, בעלת ניסיון רב באבחון ובטיפול בפתולוגיות קשות ומגוונות בקליניקה פרטית ובמסגרת אישפוזית. בוגרת המסלול של "מצבים מנטלים ראשוניים" באוניברסיטת תל- אביב.


הגב' חנה ינאי מלאך - עובדת סוציאלית קלינית מדריכה, פסיכואנליטיקאית מנחה, מכון תל-אביב לפסיכואנליזה  בת זמננו, מרצה בתמורות ובבתי ספר לפסיכותרפיה נוספים.
 

הגב' אורית שחר - פסיכולוגית קלינית מדריכה. בעלת ניסיון רב באבחון וטיפול בפתולוגיות קשות ומגוונות בקליניקה פרטית ובמסגרת אישפוזית. בוגרת המסלול של "מצבים מנטליים ראשוניים" באוניברסיטת תל-אביב.


 

מקום הלימודים  וזמני הלימוד

הלימודים יתקיימו באוניברסיטת בר-אילן בימי ראשון בין השעות 14:30:-19:45 למשך שני סמסטרים.